Probiotika

Velkým problémem populace se stává vysoký nárust civilizačních (závažných) a chronických onemocnění jako jsou nádorová onemocnění – rakovina, kardiovaskulární onemocnění – infarkt, neurologická onemocnění – epilepsie, mozková mrtvice, neurodegenerativní poruchy – Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, duševní poruchy – deprese, schizofrenie, metabolické poruchy – cukrovka, obezita, muskuloskeletální poruchy – nemoci z povolání – onemocnění šlach a kloubů, chronická respirační onemocnění – astma, chronické obstruktivní onemocnění plic, chronický kašel, alergická rýma a mnoho jiných onemocnění, jejichž léčba je dlouhotrvající nebo bez možnosti vyléčení.

Příčinou spousty těchto nemocí jsou chronické infekce, jež jsou vyvolány dermatofyty – způsobují onemocnění kůže, vlasů a nehtů, plísněmi – soustřeďují se především v horních cestách dýchacích , ve střevech a jiných orgánech a mohou zdravotně poškodit pacienty s těžkou poruchou imunitního systému – např. AIDS a kvasinkami – způsobují vážné nemoci u osob s oslabeným imunitním systémem. Dermatofyty, plísně a kvasinky se rozmnožují díky oslabenému imunitnímu systému stresem, příjmem nezdravé stravy, nedostatkem pohybu, kouřením, alkoholem, drogami, užíváním antibiotik a kortikoidů (tj. i hormonální antikoncepce a jiné léky) a zatížením organismu těžkými kovy.

Příznaky především kvasinkové infekce jsou ekzémy, alergie, zápach z úst, zvýšená lámavost nehtů, padání vlasů, nadýmání, průjmy či zácpy, plynatost, pálení a svědění očí, alergická rýma, chronický kašel, záněty uší, záněty dělohy, vaginální záněty, záněty močového měchýře a vaječníků, potíže s hmotností, nízký či vysoký krevní tlak, deprese, pokles výkonu, nespavost, migrény aj.

K redukci nebo úplnému vyléčení chronických infekcí nám může pomoci změna životního stylu (příjem zdravé výživy, dostatek pohybu a relaxace), ale i tzv. probiotika.

Probiotika jsou živé mikroorganismy (bakterie) přidávané do potravin či potravinových doplňků, které podporují správný průběh trávení a zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Na trhu jsou k dispozici probiotika pro kojence – např. k léčbě kojenecké koliky, probiotika pro děti – např. k léčbě průjmových onemocnění či zácpy a probiotika pro dospělé – např. k léčbě zánětu ledvin a močových cest.

Probiotika jsou mimo jiné vhodná k posílení imunitního systému, ke zvýšení odolnosti střev proti choroboplodným mikroorganismům vyvolávajícím průjmy, ke snížení tvorby bakteriálních enzymů v tlustém střevě, které mají mutagenní účinky a mohou vyvolat růst nádorů, ke zvýšení vstřebávání vápníku, k syntéze některých vitamínů (K, B) apod.