Prevence proti rakovině kůže

Slunce je k životu velmi důležité. Je zdrojem tepla, světla a tvorby vitamínu D pro zdravý růst kostí a výživu pokožky. Sluneční záření ale může být také důsledkem vážných onemocnění.

Jednou z těchto vážných nemocí je rakovina kůže vyskytujíc se nejčastěji na částech těla, která jsou nejvíce vystavena slunci (tvář, ramena, nárty, hrudník, záda aj.). Zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže je u jedinců, u nichž se vyskytla rakovina v rodině, se světlým typem kůže, s opakovaným spálením kůže v dětském věku, jež se nadměrně opalují, s oslabeným imunitním systémem, s již existujícím onemocněním jinou nezhoubnou formou kožních nádorů a jež se často opalují v soláriu. Abychom předešli onemocnění rakoviny kůže, tak musíme dodržovat několik důležitých pravidel, tj. prevence proti rakovině kůže.

Prevence proti spálení a případné rakovině kůže – 1) zabránit nadměrnému slunění mezi 11. a 16. hod., 2) chránit miminka a malé děti před přímým sluncem, 3) dodržovat pitný režim, 4) nosit ochranné oblečení včetně trička, pokrývky hlavy a sluneční brýle s UV faktorem, 5) před opalováním a po opalování používat kvalitní a voděodolnou kosmetiku (krémy, oleje, mléka) s dostatečně vysokým ochranným faktorem odpovídající dané barvě kůže a oblasti.

Každý z nás má v kůži určité množství kožního pigmentu, který chrání naše tělo před UV zářením a rozhoduje o tom, jak dlouho se můžeme vystavovat slunečnímu záření, aniž bychom se spálili. Populace se rozděluje do šesti základních fototypů, které vyjadřují intenzitu pigmentace.

Fototyp 1 – světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih po celém těle a modré oči. Kůže se opaluje do červena – nikdy nezhnědne a snadno se spálí.
Fototyp 2 – světlá pleť, menší množství pih, světlé vlasy, modré a zelené oči. Kůže se opaluje do červena – mírně zhnědne a snadno se spálí.
Fototyp 3 – světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy a hnědé oči. Kůže se dobře opaluje – zhnědne a málokdy se mírně spálí.
Fototyp 4 – tmavá pleť, velmi tmavé vlasy a hnědé oči. Kůže se nikdy nespálí.
Fototyp 5 – velmi tmavá pleť, tmavé až černé vlasy. Kůže se nikdy nespálí.
Fototyp 6 – nejtmavší typ. Kůže se nikdy nespálí.

Kompletní sortiment levných, kvalitných, značkových kosmetických přípravků od dodavatelů certifikovaných předními světovými výrobci nabízí spolehlivý prodejce s odkazem na webové stránky www.parfums.cz. V nabídce tohoto e-shopu je mimo jiné sluneční kosmetika (krémy, mléka, oleje aj.), která zahrnuje kvalitní a voděodolné přípravky na opalování, přípravky po opalování a samoopalovací přípravky na tělo a na tvář značek jako Eucerin, Vichy, Lancaster, Mati s Paris, Piz Buin a Clinique Sun.