Pozor na cestovní trombózu!

Žíly jsou cévy, která přivádějí krev do srdce. Společně s tepnami, krevními vlásečnicemi a srdcem tvoří uzavřenou oběhovou soustavu.

Žilní trombóza

Žílami protéká životodárná tekutina, která se občas trochu „zadrhne“. Tento stav se nazývá žilní trombóza, nebo-li zánět žil. V hlubokých žilách dolních končetin se začne srážet krev a vznikne městek, v jehož okolí se vytvoří zánět. Žilní trombóza se rozhodně nesmí podceňovat, protože může pacientovi přivodit i plicní embolii.

Důležitou zdravotní pomůckou jsou elastické kompresivní punčochy. Jejich spárvné nošení zajišťuje 60-70% úspěchu léčby. Ač se to nezdá, léky jsou pouze doplňkovou léčbou k punčochám! 

Slyšeli jste někdy o cestovní trombóze? Ne? Tak to čtěte dále, protože se to může týkat i Vás! Cestovní trombóza může vniknout při cestování letadlem, pokud je let delší než 5 hodin. Její příznaky se mohou vyskytnout i po dvou týdnech od ukončení cesty. Cestovní trombóza se může dostavit i při cestování s jinými dopravními prostředky, pokud si nedopřejete dostatečnou přestávku.

Při cestě letadlem by jste měli dodržovat následující zásady:

  • Cvičení končetin bÄ›hem letu – každou hodinu si dopÅ™ejte pÄ›timinutovou „procházku“ po letadle. Pokud není chůze povolena, cvičte ploskami minimálnÄ› 20x za hodinu (otáčení v kotnících, zvedání nohou nahoru a dolu)
  • Dostatečný příjem tekutin – častÄ›ji pijte, minimálnÄ› 250 ml každé 2 hodiny, omezte kávu a alkoholické nápoje (jsou močopudné a zvyÅ¡ují tak hustotu krve)
  • PÅ™ed a bÄ›hem letu neužívejte prášky na spaní a uklidnÄ›ní – spánek snižuje svalové napÄ›tí v končetinách a to zpomaluje krevní obÄ›h
  • Nenoste ponožky a podkolenky s tÄ›snou Å¡krtící gumou na horním okraji. Je vhodné si koupit kompresní punčochy I. Třídy, které pomáhají návratu žilní krve z končetin.
  • Jestliže mátÄ› tÄ›sné kalhoty, povolte si opasek a rozepnÄ›te knoflík. Sníží se tlak v pánevní oblasti a nedojde ke snížení krevního toku v žilách okolo pánve.

Křečové žíly

Jedná se o žilní onemocnění dolních končetin, které patří k častým chorobám. Křečové žíly způsobují reflux, který poškozuje tkáně a rozvíjí pigmentaci, dermatitidu a nejzávažnější stadium – žilní bércové vředy.

Již dávno „nepatří“ křečové žíly pouze starším a pokročilým. V dnešní době ke křečovým žílám může „dojít“ takřka každý. Trpíte těžkými a bolavými nohami z dlouhého stání nebo sezení v zaměstnání, z obezity, těhotenství? Pokud kouříte nebo pijete alkohol a trpíte pocity těžkých a bolavých nohou měli by jste se svými zlozvyky, co nejdříve skoncovat. Neléčené bolavé a těžké nohy vedou ke křečovým žilám a někdy i bércovým vředům. Tak už se přestaňte konejšit, že bolavé a těžké nohy má jednou za čas každý a navšivte svého lékaře dokud je čas!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *