Léčba kloubů kmenovými buňkami

Artróza

Artróza je procesem primárně nezánětlivé degenerace kloubů a souvisí s procesem stárnutí organismu. První degenerativní změny se mohou objevovat již kolem 35. roka života. Artrózou bývají postiženy především nosné klouby dolních končetin (kolenní a kyčelní kloub) a horních končetin (ramenní kloub, kloub v oblasti palce ruky), ale i další klouby. Jejím projevem je bolest kloubů, ztuhlost a omezenost hybnosti.

Artróza může být dědičná, ale jejími hlavními spouštěcími faktory jsou nadváha a nadměrné fyzické přetěžování kloubů.

Při léčbě artrózy se užívají léky tlumící bolest, léky podporující obnovu chrupavky a rozsáhle poškozené klouby jsou nahrazovány umělými náhradami nebo se přistupuje k léčbě artrózy vlastními kmenovými buňkami.

Kmenové buňky

Kmenové buňky jsou nediferencovanými buňkami přítomnými v mnoha lidských tkáních, zejména v tukové a kostní dřeni. V určitých prostředích organismu se mění v diferencované buňky (chondrocyty pro kloubní chrupavku, fibrochondrocyty pro menisky, synovialocyty pro kloubní membránu, osteoblasty pro kostní tkáň apod.) a velkou měrou se podílí na regeneraci poškozené tkáně.

A co mají společného kmenové buňky a artróza? Aplikace kmenových buněk do poškozených tkání představuje bezpečnější formu léčby artrózy než podstoupená operace umělé náhrady velkého či malého kloubu, a to bez zatížení závažnými vedlejšími účinky. Závažnými vedlejšími účinky při chirurgické operaci spojené s náhradou kloubu mohou být celková anestezie, infekce v místě kloubu, sepse, žilní trombóza, plicní embolie, komplikovaná a zdlouhavá rehabilitační péče a bolestivost po operaci s nutností podávání analgetik, jež zatěžují játra, ledviny a žaludek. Tyto závažné vedlejší účinky nejsou při léčbě artrózy kmenovými buňkami zaznamenávány, a proto ji doporučuje stále více spokojených pacientů.

Při léčbě těžké artrózy kolenního kloubu kmenovými buňkami zaznamenalo poloviční zlepšení až 89 % pacientů a 50 % zlepšení o 75 %.

Při léčbě těžké artrózy kyčelního kloubu kmenovými buňkami zaznamenalo poloviční zlepšení až 75 % pacientů a 88 % zlepšení o 75 %.

Komu je léčba artrózy kmenovými buňkami určena?

Léčba artrózy kmenovými buňkami je určena pacientům s kloubní artrotickou degenerací I. – III. stupně, při kombinaci metod až do IV. stupně. Konkrétně jsou to chronické kloubní záněty (artritidy), potraumatické změny kloubů (poranění menisků, nehojící se defekty chrupavky, poúrazová artróza, poranění šlach, vazů a svalů), kloubní nestability a složité kloubní rekonstrukce, nehojící nebo špatně se hojící zloměniny, výhřezy meziobratlových plotének a bolestivé páteřní syndromy.