Fungují potravinové doplňky?

Je zvláštní, kolikrát v časopise, televizi nebo na internetu na člověka vyskočí reklama na některý z přípravků proti bolestem kloubů, hlavy, uší, krku a buhví čeho všeho ještě. Získávám pomalu ale jistě dojem, že pokud se budu ládovat od rána do večera potravinovými doplňky, jako je bambucké máslo,  všech možných i nemožných značek, budu ten nejzdravější tvor pod sluncem. Čeká mě hebká pleť jako miminko, husté a lesklé vlasy, nelámavé a netřepící se nehty, zoubky jak perličky a stárnutí mohu dát sbohem úplně.

Realita v lékárně a drogerii je ovšem trochu jiná. Pokud se jedná o konkrétní problém, kdy potřebuji okamžitě ulevit od bolesti v krku, nebo sháním dezinfekci na odřené koleno, je řešení jasné a příliš na výběr není. Lékárnice mi dá většinou vybrat ze dvou, maximálně tří výrobků a řekne mi k tomu svoje postřehy a zkušenosti, které doplní o poměrně podstatnou informaci o ceně. V zoufalé situaci, kdy mi jde o rychlou úlevu nezbývá, než důvěřovat odborníkovi za pultem.

Ovšem za předpokladu, že podlehnu všeobecnému trendu o nutnosti zobat některý z potravinových doplňků a chci udělat něco dobrého pro své zdraví už volba při nákupu není tak jednoznačná. Ostatně – zkoušeli jste si někdy vybírat doplněk stravy třeba na rychlejší růst vlasů nebo na podporu hubnutí? Nabídka je obrovská! Vždyť jen variantu vápník-hořčík-zinek najdete snad od pěti výrobců. Jak poznat, který produkt je vážně funkční? A je v nich vůbec nějaký rozdíl? Dá se orientovat podle ceny, která se často liší o desítky či stovky procent?

Pokud jdete nakupovat na základě doporučení lékaře nebo kamaráda, který má konkrétní potravinový doplněk vyzkoušený, máte z poloviny vyhráno. Víte, co od výrobku čekat a nezaskočí vás ani cena. Co ale dělat v případě, že jste vyrazili obohatit svůj vitamínový arzenál takříkajíc naslepo? Máte číst každou etiketu zvlášť a porovnávat množství obsažených účinných látek? Zeptat se obsluhy, která většinou netuší, která bije?

Nebo zapátrat hlubinami internetu a poradit se s ostatními, kteří už mají doplňky stravy vyzkoušené a ochotně se s vámi podělí, které fungují a které ne? Pokud zvolíte poslední možnost, určitě doporučuji omrknout server TestBlog.cz. Jedná se o web, který shromažďuje právě zkušenosti běžných spotřebitelů, kteří se s ostatními chtějí podělit o své dojmy a názory na jednotlivé výrobky, které někdy koupili a osobně používali. Na stránkách najdete i přímo kategorii “potravinové doplňky”, kde se dozvíte, jestli pilulky od firmy XY vážně stojí za koupi, nebo si jejich užíváním jen zařídíte drahý “dobrý pocit” bez nějakého výraznějšího účinku.

Přidat komentář